Süt ve Kalıcı Dişler
 
 

Süt ve Kalıcı Dişler

Süt dişleri kalıcı dişlerin sağlıklı dişlerin oluşumları için çok önemli rehber dişlerdir. Kökleri arasında çene kemiği içinde kalıcı dişlerin tomurcukları bulunur. Bu tomurcuklar çocuğun ömür boyu kullanacakları kalıcı dişlerin taslaklarıdır. Süt dişleri bu tomurcukların sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için önemlidir. Süt dişlerindeki oluşabilecek çürükler ve sağlık sorunu daha sonra ortaya çıkacak olan kalıcı dişlerin oluşumunu ve gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Süt dişlerinin önemi nedir? Bakımı nasıl yapılır?

Dişlerde renk ve şekil bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca süt dişlerinde oluşan çürükler dişler arasındaki mesafenin kapanmasına neden olur. Bu da kalıcı dişlerin çapraşık çıkmasına neden olabilir ve ileride o çocuğun ortodontik tedavi görerek dişlerine tel takılmasına neden olabilir. Bu nedenle süt dişlerine nasıl olsa düşecek, önemsiz dişlerdir gözü ile bakılmaması gerekir.

Çünkü süt dişleri ne kadar sağlıklı ise kalıcı dişler de o oranda sağlıklı olacaktır. Süt dişlerinin bakımı bebeklikte başlamalıdır. Yani dişler çıkar çıkmaz yapılmalıdır. İlk dişler 6 aylık dönemde başlar ve bakımına da bu dönemden itibaren başlanması gerekir.

Süt Dişleri

Dişlerin bakımı bebeklikte başlamalıdır. İlk süt dişleri 6 ay civarında sürmeye başlar. Diş temizliğine ve bakımına da hemen bu dönemde başlamak lazımdır. İlk dişler steril bir gazlı bez parçası ya da temiz bir tülbent ile silinerek temizlenebilir. Bebek büyüdükçe ve diş sayısı arttıkça gelişimine uygun olan bir diş fırçası ile önceleri macunsuz daha sonra çok az miktarda çocuklara uygun diş macunu ile fırçalamaya devam edilmelidir. Diş temizliği de bebeğin günlük bakımının bir parçası olmalıdır.

 

Diş temizliğinin sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez dikkatli bir şekilde yapılması gereklidir. Bu konuda önemli nokta gece fırçalamanın yatmadan önce yapılmasıdır. Böylelikle diş fırçalamadan sonra çocukların bir şey yiyip içmemesi sağlanmış olur. Ancak bebekler gece boyunca da beslendiklerinden ağızlarında süt ya da mama artığı kalmaması için biberon ya da emzirmeden sonra bir miktar su vererek ağzın en azından temizlenmesi sağlanmalıdır.

 

Çocuğun ilk 6 yıllık ağız ve diş sağlığından ailenin sorumlu olmasıdır. Çocuklarda diş fırçası kullanımına 2–2,5 yaş civarında geçilebilir. Diş macunu seçimi de yaşına uygun olarak yapılmalıdır. Çocuk diş macunları daha az miktarda fluorid ve aşındırıcı madde içerirler bu yüzden de çocuk 6–7 yaşına gelinceye kadar bu tip macunların kullanılması tercih edilmelidir. Diş macunlarının çocuk tarafından yutulmaması da oldukça önemlidir bu yüzden fırçalama çocuk 6–7 yaşına gelinceye kadar ailenin yardımıyla yapılmalı bu yaştan sonra sorumluluğunu yavaş yavaş kendisine vererek sadece kontrol edilmelidir.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin

Adınız & Soyadınız

Email Adresiniz

Telefon Numaranız

Şehir ve İlçe / Semt:

Mesajınız