Protez Çeşitleri Nelerdir?
 
 

Protez Çeşitleri Nelerdir?

Protetik dişhekimliği ağız içerisine dışarıdan eklenen tüm restorasyonları içeren diş hekimliği dalıdır. Estetik ve fonksiyonel eksikliklerin giderilmesi, ağız içinin yeniden yapılandırılması ve tedavisi ile ilgilenir. Ağızdaki diş eksiklikleri, renkleşmiş ve formlarını kaybetmiş dişler, estetik olmayan görüntüler, aşırı doku kaybı olan dişler, aralıklı (diastemalı) dişler, fonetik problemler, diş gıcırdatma ve buna bağlı aşınmış dişler bu branşın konuları arasında yer alır.

 • Sabit Protezler (Metal destekli veya Metal içermeyen Porselen Kron-Köprüler)
 • İmplant üzeri sabit ve/veya hareketli protezler.
 • Estetik (Kozmetik) Dişhekimliği uygulamaları;
 • -Porselen Laminate Veneerler,
 • -Adhesiv köprüler,
 • -Bleaching (Diş Beyazlatma)
 • Hareketli Protezler; (Tam veya Bölümlü Protez)
 • Immediat Protezler (Çekim sonrası hemen takılan protezler)
 • Overdenture Protezler (Ağızda korunan diş kökleri kullanılarak yapılan protezler)
 • Maxillofacial Protezler (Çene, yüzdeki sert ve yumuşak doku kayıplarında yapılan protezler)
 • Bruxism (Diş sıkma) plakları, TME (Çene eklemi) Tedavi Protezleri ve apareyleri,

Diş Protezleri

SABİT PTOTEZLER (KRON-KÖPRÜ PROTEZLERİ)

Sabit protezler olarak da  adlandırılan kron-köprü protezleri  boşluğun yanındaki mevcut dişleri destek alarak boşluğun doldurulması esasına dayanır. Destek alınan dişlerin yerine konacak protez materyali kadar küçültülmesi, ardından ölçü alınması ve üzerine metal destekli veya estetik porselenlerin yapılması işlemidir. Bu porselen  protezler eğer tek dişe uygulanıyorsa kron, boşlukları doldurmak üzere çok dişe uygulanıyorsa köprü protezi adını alırlar.

Kron-köprü protezlerindeki başarıyı etkileyen iki önemli faktör vardır.

 • Sabit protezlerin basamaklı bir diş kesimi üzerine oturması : Sabit protezler diş üzerinde hazırlanacak dişi yüzük şeklinde çepeçevre saran yaklaşık 1mm’lik basamak üzerine oturmalı, porselenlerin dişeti ile diş arasında kalması engellenmelidir. Yerleştirilen porselen kron ve köprüler dişin orijinal devamı gibi olmalı dişeti kısmındaki bitimi de diş üzerinde yer almalıdır. Bu şekilde kron köprü protezleri dişteki basamak üzerine oturduğunda; dişeti yerleştirilen kron köprülerden etkilenmez. Bağımsız rahat bir şekilde dişi sarmaya devam eder ve diş-kron arasındaki yapıştırıcı dışa  (dişeti oluğu ve sıvısı) açılmamış olur. Bu şekilde yapıştıma simanının yıllar içinde erimesi engellenir ve  araya giren gıdalar neticesinde dişin çürüme riski ortadan kalkar ve protezin başarısı artar.
 • Hastanın ağız bakımı ve dişeti sağlığının sürekliliği: Protez sonrası hastanın bakımı çok önemlidir. Hekimlerin tüm tavsiyelerinin birebir yerine getirilmesi ve rutin yıllık kontrollerin atlanmaması protezlerin uzun ömürlülüğü açısından önemlidir. Protezlerde uzun yıllarda hiçbir renk değişimi ve yıpranma olmamasına rağmen dişeti hastalıkları ve buna bağlı kemik erimesi, dişeti çekilmesi protezin dokularla olan uyumunu bozacağı için protezin kullanım ömrünü kısaltacaktır.

Eksik diş boşluklarında en klasik yöntem yandaki mevcut dişler destek alınarak yapılan klasik köprü uygulamalarıdır. Ancak implantoloji alanındaki gelişmeler ile diş kökü yerine geçen implantlar hızla bu klasik yöntemin yerini almaktadır. Artık diş destekli yerine implant üzeri tek tek veya köprü şeklindeki sabit protezler tercih edilmektedir.

HAREKETLİ PROTEZLER

Geniş diş eksiklikleri ve özellikle de arkada hiç diş bulunmayan diş desteğinin yetersiz kaldığı durumlarda ve tamamen dişsiz vakalarda uygulanan protez tipi  hareketli protezlerdir.

 • Klasik bölümlü protezler
 • Hassas bağlantılı kombine protezler
 • Total protezler

KLASİK BÖLÜMLÜ PROTEZLER

Klasik protezler diş ve dokulardan destek alan, tutuculuğu dişler üzerine uzatılan kroşe olarak adlandırdığımız metal uzantılar ile sağlanan bölümlü protezlerdir. Geçmiş dönemlerde yaygın olarak kullanılan bu protez şekli artık daha çok geçici amaçlarla kullanılmaktadır.

HASSAS BAĞLANTILI KOMBİNE PROTEZLER

Ağızda belli sayıda dişin olup serbest sonlanan vakalarda ilk tercih implant destekli protezler olmakla birlikte çeşitli nedenler ile yapılamıyorsa en ideal çözüm hassas bağlantılı kombine protezlerdir. Bu protezlerin yapılabilmesi için yeterli sayıda destek dişin mevcut olması gereklidir. Bu destek dişler kronlandıktan sonra gizli bir tutuculuk sistemi ile  serbest sonlanan bölgeye yapılan hareketli protezle birleşir. Hassas bağlantı olarak adlandırılan bu tutuculuk sistemi birleşik kronlardaki uzantı parçasının hareketli protezdeki yuvaya kilit sistemiyle oturması esasına dayanır.

TOTAL PROTEZLER

Tamamen dişsiz ağızlarda ilk tercih implant destekli hareketli protezler olmakla birlikte çeşitli nedenlerle yapılamadığında total protez adını verdiğimiz tamamen doku destekli protez tipi kullanılır. Yaygın olarak kullanılan total protezler genellikle rahat olarak kullanılabilmektedir. Ancak zaman içindeki dokulardaki değişiklikler total protezlerin uyumunu bozmaktadır ve kullanımını güçleştirmektedir. Ve yine kemikteki aşırı rezorbsiyonlar total protezlerin rahat kullanımına izin vermemektedir. Özellikle alt çenede daha fazla yaşanan protezin hareket etmesi sorunu total protez kullanıcıları arasında yaygın bir sorundur.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin

Adınız & Soyadınız

Email Adresiniz

Telefon Numaranız

Şehir ve İlçe / Semt:

Mesajınız