Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nelerdir?
 
 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nelerdir?

Kanal tedavisi çürüğü derin olan dişlerde çoğunlukla ağrı ile gelen hastaların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra diş işlevini kaybetmez. Aynı şekilde kullanılmaya devam edilir. Tedavi esnasında da bir ağrı hissedilmediği gibi tedavi sonrasında da bir ağrı genellikle hissedilmez. Kanal tedavisi gerektiği durumda ağız içindeki bütün dişlere uygulanabilen bir tedavisidir.

Ön dişlere, arka dişlere, gerektiği zaman yirmi yaş dişlerine bile kanal tedavisi uygulanan vakalar bulunmaktadır. Kanal tedavisinden sonra diş tamamen hissiz hale gelir. Yani dişte artık herhangi bir sıcak soğuk hassasiyeti hissedilmez. Ağrı olmaz. Bunun haricinde dişte herhangi bir fonksiyon kaybı söz konusu değildir. Kanal tedavisi genel olarak tek seansta biten bir tedavidir. Tedavi süresi dişteki komplikasyon durumuna göre ortala yarım saat civarında sürer. Diş köklerinin sayısına göre tedavi süresi uzayabilir. Enfeksiyon yada apse olma duruma göre tedavi için ilave seanslar gerekebilir.

kanal tedavisi nasil yapilir

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

  • İlk önce yapılacak olan lokal anestezi ile tüm işlem boyunca hiçbir ağrı hissetmemeniz sağlanır.
  • Daha sonra dişin köklerindeki sinir dokusu alınıp kök kanalları temizlenip şekillendirilir.
  • En son olarak da kök kanalları doku dostu kanal dolgu maddeleri ile doldurulup, üstüne daimi dolgu yapılıncaya kadar dişi koruyacak bir geçici malzeme konur.

Kanal Tedavisinin Aşamaları

  • Öncelikle ağrısız ve acısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.
  • Daha sonra çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.
  • Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Gerekirse bazı ilaçlar uygulanarak iyileşme hızlandırılabilir.
  • Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur.
  •  Bazı vak'alarda bu seanslara hiç gerek olmayıp tek bir seansta da kanal tedavisini sağlıklı bir şekilde kanal tedavisini bitirmek mümkündür.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin

Adınız & Soyadınız

Email Adresiniz

Telefon Numaranız

Şehir ve İlçe / Semt:

Mesajınız