Diş Çekimi Sonrası
 
 

Diş Çekimi Sonrası

Operasyon sonrasındaki iki saat içerisinde veya hissizlik tamamen geçmeden bir şey çiğnememelisiniz. Çekim yarasının üzerine konan tampon yarım saat kadar tutulmalıdır. Bu tampon atıldıktan sonra ,gerekmiyorsa tekrar tampon konulmamalı oluşan pıhtının bozulmamasına özen gösterilmelidir.Çekim sonrası 2 saat bir şey yenmemeli, bu süre dolduktan sonra da mutlaka ılık şeyler tercih edilmeli ve çok sıcak ya da soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Hiçbir şekilde çekim yerine dokunulmamalı , yara bölgesi emilip tükürülmemeli ve kamışla bir şey içilmemelidir.Çekim yeri mutlaka temiz tutulmalıdır. Yara içerisine yemek artığı dolması önlenmelidir.

Diş çekimi sonrası

Diş çekimi sonrası

  • Hekiminizin yanından ayrıldıktan sonra, gaz tamponu ısırarak yerinde tutunuz. Kanama var ise ikinci tamponu da çekim yerine uygulayabilirsiniz.
  • Çekimi takiben 4-6 saat kadar sızıntı halinde kanama meydana gelebilir.
  • Çekimden sonra mümkünse başınız yüksekte olmak kaydıyla yatınız.
  • Çekimi takiben yaklaşık 2 saat kadar herhangi bir şey yemeyiniz. Sıcak yiyeceklerden kaçınınız.
  • Alkol ve kanamayı arttırabilecek olan ilaçları kullanmayınız.
  • Eğer herhangi bir sorun olur ise (diş ağrısı, fazla ve uzun süre kanama) dişhekiminize başvurunuz.


Kurallara uyularak yapılan nizami bir diş çekiminden sonra en fazla 1 saat süre ile bir kanama olabilir. Bu kanama sızıntı şeklinde ufak bir kanamadır. Genelde hastalar ağızlarında tükürüklerini tutarlar. Bu hafif sızıntılarda tükürüğü kırmızı yaptığından bu durum kanama olarak düşünülebilir. Aslında bu kanama değil bir sızıntıdır. Hastanın tükürüğünü yutması gerekir. Tükürüğünü ağızda biriktirmemesi ve tükürmemesi gerekir.

Zaman zaman kan hastalıklarından dolayı, pıhtılaşma zamanı bozukluklarından dolayı kanamanın miktarı biraz daha fazla olabilir. Diş hekimleri diş çekimden önce hastanın bu tip bir durumu olup olmadığını hastaya sordukları sorular ile tayin ederler. Kan sulandırıcı ilaçları kullanıp kullanmadığı sorulur. Cerrahi işlemden birkaç gün önce bu ilaçları kullanımının kesilmesi gerekir.

Ancak acil durumlarda kan sulandırıcı kullanan hastanın dişi çekilip cerrahi işlem yapılabilir. Bu durumda diş hekimi ekstra önlemler alarak kanamayı en aza indirmeye çalışır.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin

Adınız & Soyadınız

Email Adresiniz

Telefon Numaranız

Şehir ve İlçe / Semt:

Mesajınız