Ağız Hijyeni Sağlama Konusunda Çocuk Nasıl Eğitilmelidir?
 
 

Ağız Hijyeni Sağlama Konusunda Çocuk Nasıl Eğitilmelidir?

Ağız hijyeni ile ilgili tüm uygulamalar alışkanlık çerçevesinde değerlendirilmelidir. Çocuklara bu eğitim verilirken en çok dikkat edilmesi gereken nokta uygulamada devamlılıktır. Çocuk doğası gereği görerek öğrenir ve taklit ederek yapar. Çocuğun bu özelliğinin bu noktada olumlu olarak kullanılabilmesi için onun göreceği şekilde bu uygulamalar yapan insanlara gereksinim vardır. Bunun da tek yolu anne ve babanın ağız hijyenine önem vermesi, gerekli uygulamaları bizzat hergün kendisi yapmalıdır. Her ebeveyn tarafından bizlere sıkça söylenen “ben hep söylüyorum, yapmıyorum” sadece insanların kendilerini aldatmalarıdır.

Eğitimde ikinci sırayı öğretmenler ve okul idareleri almaktadır. Ağız diş sağlığı ile ilgili üretim yapan firmalar ağız ve diş sağlığı ile ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmalarında çok hevesli davranmaktadırlar. Okul idarelerinin bu tip çalışmaları ilgili üniversitelerden talep etmesi yeterlidir.

Çocuklarda Ağız Sağlığı Nasıl Sağlanmalıdır?

Çocuklarda Ağız Sağlığı

2 yaş civarı çocuk diş fırçası ile tanıştırılmalıdır. Başlangıçta ebeveyn gözetiminde diş fırçalama yapılmalıdır. Bu süre içersinde biberon çürüğü olan bebekler ve çocuklar ve ise bunlarda mutlaka ağız bakımı günlük yapılmalıdır. Yarım mercimek tanesi kadar diş macunu sürerek dişlere flor uygulandığından çürüğün başlangıç aşamasında çürümeyi önleyeceği için önerilir.

3 yaşından itibaren ise çocuğa diş fırçalama konusunda yardımcı olmalı ve ona nasıl yapılacağını da öğretmelidirler. Diş macunu oranı az tutulmalıdır, çünkü çocuklar genelde diş macunu ile dişleri fırçalarken yutarlar, fazla florun vücuda alınması da ileride zararları olacağından, ebeveyn kontrolünde bu işlem gerçekleştirilmelidir.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin

Adınız & Soyadınız

Email Adresiniz

Telefon Numaranız

Şehir ve İlçe / Semt:

Mesajınız